Praktické informace, rady a tipy pro vaši báječnou dovolenou.
V prvním díle o Srí Lance jsme si pověděli o ostrově, o letenkách, kdy se na Srí Lanku vydat a také jsme probrali způsoby dopravy po ostrově.
První díl o Srí Lance si můžete přečíst TADY.
Pojďme se podívat na další užitečné a zajímavé informace, které se vám při návštěvě mohou hodit.
Lidé na Srí Lance jsou obecně velice milí a nápomocní. Rádi si popovídají a zajímají se o vás. Někdy až moc, ale nesmíte si to nijak brát, jsou prostě takoví.
Budou na vás pořád koukat, ale nedělejte si z toho hlavu. Jste pro ně stejně exotičtí, jako oni pro vás. Často na vás budou pokřikovat – How are you? Where are you going? Madam do you want a taxi? What´s your name? Where are you from? Tuk tuk?
Pokud se s nimi nechcete bavit, prostě je ignorujte, taxikářům řekněte NO, zavrťte hlavou, nebo rukou. Jednou, dvakrát a pak ignorujte. Oni vám ještě párkrát zkusí nabídnout své služby, a pak pochopí, že vážně neuspějí a nechají vás být.
Nemá moc význam se nad tím rozčilovat, ničemu tím nepomůžete. Oni to mají prostě v povaze, jako většina lidí z podobných turistických destinací v Asii.
Byť sama přiznávám, že mi občas to věčné pokřikování lezlo na nervy a přála jsem si být chvilku neviditelná a v klidu si užít výhled, jídlo, procházku, nebo jen v tichosti koukat do mapy a přemýšlet kam dál. 😀
Vždy ale projevujte místním respekt, ať už vhodným oblékáním, chováním, nebo třeba tím, že nebudete chodit, kam nemáte.
Především my, holky, bychom měly být obezřetnější, a to hlavně v méně turistických a odlehlejších oblastech, kde to mnohdy na tílko a kraťoučké šortky úplně není.
My jsme třeba (mimo větší turistická města) ani po západu slunce moc nechodily ven. V odlehlejších oblastech, kde jsme byly třeba jediné turistky široko daleko, jsme se po tmě necítily úplně bezpečně. Přece jen ti, co po vás ve dne pokřikují a pokukují, v noci vypadají úplně jinak.
Neberte to ale tak, že je Srí Lanka nebezpečná, to vůbec ne! Jen je potřeba radši dávat pozor a předcházet všem případným nepříjemnostem.
Větší města a turistická letoviska jsou uvolněnější, kdežto na venkově, nebo v odlehlejších oblastech na severovýchodě, je třeba být pozornější.
Píšu zkušenosti z pohledu dvou holek, možná kluci, nebo pár budou situaci vnímat jinak. 😊
A jedna taková zajímavost – srílanské dívky jsou velmi krásné!
Jídlo je pro mě na cestách velmi důležitým prvkem, protože miluju ochutnávat cizí kuchyně. Srí Lanka byla v tomto ohledu báječná!
Rozmanité chutě i vůně na vás vyskakují téměř každém rohu.
Nemluvím jen o pěkných restauracích, ale i o obyčejných jídelnách, pouličních stáncích, o prodejcích pečiva a různých lákavých dobrot. Tam kde jedí místní, tam můžete jíst i vy. Tam kde je prázdno, číhá většinou průšvih a ne úplně čerstvé jídlo. Toho se držte vždy a všude. 🙂
My jsme se stravovaly různě a s ohledem na rozpočet. Dopřály jsme si jídlo v pěkných restauracích a také jsme jedli s místními na mnohdy podivných místech. Hodně jsme nakupovali čerstvé ovoce v pouličních stáncích. Na nádraží jsme si na cestu kupovaly různé zajímavé pečivo.
Častokrát jsme ani nevěděly, co to vlastně jíme a jaký to má název. Ale v tom se skrývá krása objevování cizí země a posouvání vlastního rozhledu.
A navíc, když je hlad, berete co přijde do cesty.
Vegetariáni tu nebudou mít se stravováním nejmenší problém, protože nabídka pro ně je opravdu pestrá.
Bezlepkové produkty jsem tu nikde nenašla. Ale i když jsem jedla místní pečivo a lepek ve stravě celé tři týdny neřešila, záhadně jsem tu neměla žádné problémy…
Na Srí Lance se kořením v jídle nešetří a to je mnohdy celkem pikantní. Pokud nemáte rádi pálivé, radši na to upozorněte včas.
Mě osobně velmi zaujaly čerstvé lístečky kari, které byly skoro v každém jídle.
TIP: Směs srílanského kari koření je super dáreček domů.
Na Srí Lance je čerství ovoce k dostání všude a báječný ananas není výjimkou. Váže se k němu jeden vtipný příběh…
Na Srí lance je velké množství moskytů a není radno si s nimi zahrávat – můžou přenášet nemoci. I přes skvělé místní repelenty (Odomos a Nomos) nás sem tam nějaký poštípal.
Jaké bylo naše nadšení, když na nás zhruba v polovině pobytu přestali jít. Repelent jsme mazaly jen výjimečně a radovaly se z toho, že už jsme se „zdomácněly“.
Jaké bylo naše překvapení, když se z nás po čase moskyti mohli zase zbláznit! A my jsme se mohly zbláznit ze svědivých štípanců.
V jedné ayurvédské zahradě došlo i na téma moskytů a zde přišla skvělá rada: Nejezte ananas! Vylučuje se vám pak i kůží a to moskyti prostě milují!
Co se týče pití, tak hlavní specialitkou je typický ceylonský čaj – černý čaj, který tu servírují všude. Užijte si ho! A dovezte si ho i domů jako báječný suvenýr.
Jestli mi ale něco na Srí Lance chybělo, tak to byla dobrá káva. Kavárny tu nejsou úplně běžné, ale na krásnou jsme narazili, třetí týden našeho pobytu, ve městě Galle. Když budete mít možnost, zajděte si do Exotic Roots. Kromě skvělé kávy tam prodávají opravdu nádherné věci.
Tak možná vy, kávoví závisláci, vemte si nějakou kávu z domu. 😀
No a nesmíme také zapomenout na všudypřítomné kokosové ořechy. To byla spása! Na každém rohu vám prodejce kokos otevře a můžete si tak užít báječnou vodu, která se skrývá uvnitř. Prázdný ořech pak kdekoliv zahodíte, ale plastové brčko zkuste zlikvidovat nějak lépe 😉 (v Colombu byly i kontejnery na tříděný odpad!).
S alkoholem jsme na Srí Lance moc do kontaktu nepřišly (když neberu v potaz povinnou lahvičku slivovice na preventivní desinfekci žaludku). Sem tam jsme si v restauraci nebo baru daly místní pivo, jinak nic. Myslím, že kromě specializovaných prodejen se ani nikde alkohol neprodával.
Na Silvestra jsme si tak musely připít nealkoholickým pivem, které bylo jediné běžně k sehnání. A fakt nebylo dobré…
Ze začátku pobytu na ostrově jsem byla hrozně unavená a nahrazovala si energii Coca Colou, která je tu všude k dostání. Problém nebyl v únavě, ale v celkové dehydrataci. Na Srí Lance prostě potřebujete pít víc tekutin, než na kolik jste zvyklí z domu.
Byla jsem taky čím dál víc oteklá, myslela jsem si že je to teplem, ale nebylo mi to příjemné, tak jsem začala pátrat po důvodu. Vysvětlení bylo jednoduché – zpomalený lymfatický systém. Stačilo začít víc pít a vše se dalo rychle do normálu.
Myslete na to a pijte průběžně celý den. A přidejte si minimálně litr navíc k tomu, co běžně vypijete. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím.
Jinak voda na ostrově je prý pitná a můžete používat normálně vodu z kohoutku. Jestli to platí ve všech částech ostrova ale netuším. Tuto informaci jsem se dozvěděla až po našem návratu, ale pravdou je, že my jsme po požití místní vody neměly naprosto žádné obtíže. I tak jsme ale během pobytu pily vodu filtrovanou (používám filtrační láhev Fill2pure) nebo převařenou. Na čištění zubů a umývání potravin jsme používaly normálně kohoutkovou.
Na co nezapomenout před cestou na Srí Lanku, nebo do jakékoliv exotické země? Moje osobní rady a doporučení si můžete přečíst v tomto článku.
Co sbalit s sebou na cestu po Srí Lance? To záleží vždy podle vašich preferencí a typu dovolené, kterou zde chcete strávit. My jsme se hodně přesouvaly, objely jsme prakticky celý ostrov a tak kufřík na kolečkách nepřipadal v úvahu. 🙂 Můj packing list si můžete prostudovat TADY.
Jaké očkování je potřebné na cestu do exotiky? Přečtěte si podrobnější informace v tomto článku.
Spoustu užitečných a aktuálních informací získáte také ve FB skupině Češi a Slováci na Srí Lance, kterou najdete TADY.
V příštím článku vám popíšu náš itinerář cesty po ostrově a přidám další užitečné rady a tipy na báječnou dovolenou bez cestovky! 🙂