Prodloužený víkend u Balatonu

Tihany

Jezero Balaton i jeho přilehlé okolí je natolik okouzlující, že si ho prostě zamilujete!

Maďarské moře mě lákalo už od dětství a to díky vyprávění našich rodičů a prarodičů, pro které byla, svého času, tato destinace jedním z mála povolených dovolenkových míst. Později se Balaton stal trošku zapomenutým místem, protože k cestování už sváděl celý svět a Balaton byl najednou tak nějak z módy.

A tak nebylo divu, že se v roce 2011 stal cílem naší výpravy na motorkách. Bydleli jsme v kempu a seznamovali se s dovolenkováním u Balatonu.

O rok později jsme na motorkách objeli Balaton celý, abychom zjistili, kde je to vlastně nejhezčí.

Vyhrál to úchvatný poloostrov Tihany a od té doby jezdím už jen tam.

Balaton se stal během let mojí velkou láskou. Miluju ten pocit, když jedete panónskou nížinou, z ničeho nic vyjedete na kopec a najednou se před vámi otevře Balaton v celé své zářivé, tyrkysové kráse. Plachetnice se prohání ve větru, voda se třpytí. Pokaždé si tenhle „první pohled“ neskutečně užívám.

Balaton

Po cestě k Balatonu určitě navštivte hrad Csesznek, maďarsky Cseszneki Vár. 

hrad Csesznek

Nachází se v kopcích a je na něj nádherný pohled i z odpočívadla. Ukazetele u silnice vás pak nasměrují k malé nenápadné odbočce. Vesnice Csesznek je malá, nemůžete zabloudit. 

Z hradu se nabízí úchvatný výhled po okolních bakoňských lesích a loukách. 

Hrad Csesznek

Vstupné se hradí pouze hotově. Dospělí platí 700 forintů a děti/studenti a důchodci 500 forintů. Malá částka za krásný zážitek.

K Balatonu můžete v pohodě vyrazit „jen“ na prodloužený víkend. Ale aktivit je tu dostatek, takže si klidně naplánujte i pořádnou dovolenou.

Písečné dno jezera je velmi pozvolné, ujdete několik metrů a stále máte vodu po kolena. Skvělé pro děti, zábavné pro dospělé! Plavání je příjemné a užít si můžete i různé vodní sporty. Rybáři si tu taky přijdou na své.

Pokud budete chtít navštívit některý z kempů, kterých je kolem Balatonu mnoho, koukněte na stránku Balatontourist.

Krásné ubytování podle zvolené lokality najdete taky na Bookingu nebo Airbnb.

Za sebe mohu maximálně doporučit poloostrov Tihany, který je sopečného původu. Na vrcholku se nachází impozantní Benediktinský klášter, kolem se do široka rozprostírá Balaton, pěstuje se zde levandule a okolí skýtá spoustu krásných míst pro turistiku. Zajímavé je i vnitřní jezero Belsó-tó. 

Tihany

Tihany

Užijete si zde klidný čas, dobré jídlo i víno. Romantické výhledy a příjemné procházky jsou balzámem na duši. 

Tihany

Z místního přístavu můžete trajektem přeplout na druhou stranu jezera. 

Tihany

Turisticky oblíbené je město Balatonfured, které je živější, má krásná místa na koupání a turistům nabízí veškeré vyžití. Je to největší lázeňská lokalita na severním břehu jezera.

Za návštěvu také stojí krásné, živější město Keszthely. Oblíbené lázeňské město, se zámkem, označovaným za maďarské Versailles. Koupání, procházky po krásném okolí a skvělé maďarské jídlo vás potěší i zde. 

Na východním břehu k návštěvě svádí město Siófok, které se nachází na kanálu Sió, který odvodňuje Balaton (dříve bezodtokové jezero). V tomto největším a velmi oblíbeném letovisku najdete živou lázeňskou kulturu, spoustu restaurací i dlouhé, travnaté pláže.

Doporučuji si trošku nastudovat lokalitu, do které se budete chtít vydat. Příroda kolem Balatonu nabízí množství zajímavých míst, jako třeba krasové jeskyně, pozůstatky sopečné činnosti, nebo třeba zajímavé cyklotrasy.

Tihany

V Maďarsku je vždycky krásně a u Balatonu obzvlášť. Lidé jsou milí, jídlo je skvělé a místní víno pohladí smysly.

Balaton

Navíc jsou pro nás ceny u Balatonu celkem příznivé, takže si můžete s radostí dopřát příjemný relax, který nezasáhne vaše úspory. 🙂 

Šťastnou cestu!

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů