Moje první vánoce v Rumunsku

Vánoční svátky 2016 jsem trávila u přátel v Rumunsku. Mají tam docela odlišné vánoční zvyky, než jsem zvyklá z Česka a tak to pro mě byly svátky plné poprvé.

Pátek 23.12.2016

První den byl pro mě trošičku náročný, protože moje cesta do Rumunska začínala odjezdem ve 2:30 ráno z Brna na letiště do Vídně. Probdělá noc není celkem nic moc zábavného, ale na druhou stranu, když Vás po vzlétnutí přivítá krásný východ slunce, stojí to za to. I přes to jsem ale zvládla dokončit poslední vánoční nákupy, poobědvat s rodinou, připravit dárky a zajet na otočku do Bukurešti, vyřídit pochůzky, obdivovat nádherné vánoční osvětlení a večer se sejít s přáteli na večeři.

 

Sobota 24. 12. 2016

Den před Vánocemi je normální, pracovní den. Ráno po snídani se zdobí stromeček a v průběhu dne se finišují přípravy na velkou Vánoční večeři.

V mezičase jsem stihla navštívit bukurešťské vánoční trhy, které se nacházejí na rozlehlém prostranství u Domu lidu (budovy parlamentu). Kromě skvělého jídla a pití je na vánočním trhu i obrovské množství všech tradičních řemeslných výrobků. Od nádherné keramiky, přes pletené, tkané i šité oděvy či dekorace až po maso, sýry, nakládanou zeleninu, med a výrobky z něj. Z té krásy kolem až oči přecházejí a nejednou jsem zanadávala na váhové limity, které mi znemožňují dovézt do česka více tradičních dárků.

Po odpoledním čaji a dezertu Papanasi v mém oblíbeném podniku Caru cu Bere nastal čas se vydat domů a připravit vše na večer.

Vánoční večeře začala kolem 9 hodiny večer a skončila někdy k půlnoci. Celý večer se nesl ve veselém duchu, což je velmi typické pro jakoukoliv rumunskou sešlost. Moc se mi líbí přátelská a veselá atmosféra, která téměř všechny Rumuny obklopuje.

Menu bylo opravdu rozsáhlé, vůbec ne jen polévka a kapr se salátem jak je tomu zvykem u nás.

Tradiční rumunská vánoční večeře se skládá z různých druhů po domácku připraveného masa a uzenin, bramborového salátu – Salata de boeuf, plněných zelných rolek – Sarmale, aspiku, mnoha druhů nakládané zeleniny a chilli papriček, preclíků, domácího chleba a mnoha dalších dobrot. Jako dezert se podává Cozonac – obdoba naší vánočky.

V tento den před Vánoci chodí mámy spát velmi pozdě. Nejen že uklízí po večeři, ale hlavně čekají, až všichni usnou, aby mohly potichoučku pod stromeček nanosit dárky. Někdy chodí chuděrky spát až kolem 4 ráno.

 

Neděle 25. 12. 2016

Štědrý den. Ihned po probuzení se všichni sejdou u vánočního stromečku a jde se konečně rozbalovat! Se snídaní se čas neztrácí, hrníček čaje musí stačit. Pod stromečkem každý hledá balíčky se svým jménem. Je to celkem dobrodružné, protože mnohdy jméno nahrazuje nějaká přezdívka. Jako třeba pro mě na jednom balíčku bylo: NOU VENITA – NOVÁČEK. Poděkuje se všem, poděkuje se Mos Craciunovi (Mos Craciun – Santa Claus) a je to moc hezké.

Po tom, co jsme rozbalili dárečky, které Mos Craciun nechal u našeho stromečku, jsme se přesunuli k druhé části rodiny, kde se rovněž štědře nadělovalo. Tam už každý ke kávě přikusoval i kozonac – obdoba naší vánočky. Rozbalovalo se a děkovalo, hledaly se balíčky se jmény, pak se opět děkovalo a bylo to super. V Rumunsku se tradičně líbají na líčka – na každou stranu, takže každé poděkování doprovází i polibek zleva, zprava.

Pak už se jen sedělo a povídalo, těšili jsme se z dárků a jen jsme si užívali krásnou atmosféru.

Kolem poledne se začal pomalu připravovat sváteční oběd, který byl ve velmi podobném duchu jako večeře předchozího dne. Kolem třetí hodiny bylo po obědě a všichni si šli odpočnout a nabrat síly na večer. Další den měli všichni ještě volno a tak nic nebránilo menší party a karaoke.

Pro mě to byla zároveň i party rozlučková, jelikož další den mě čekala cesta zpět do Brna.

Už teď se nemůžu dočkat příští cesty do Rumunska, protože je tam naprosto báječně. 🙂

 

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů