Minimalismus a jednoduchost v běžném životě i na cestách

Začalo to potřebou cestovat jednoduše a mít s sebou pouze to, co opravdu potřebuji a využiji.

Vždycky se mi líbil pocit, že mám v malém kufříku jen pár věcí, ale že mi vlastně vůbec nic nechybí. Ba naopak… Nachystaná jsem během pár minut a cítím se svobodněji. Tenhle pocit ale s návratem domů vždy zmizel.

Postupem času jsem ale čím dál silněji cítila potřebu zjednodušit si i běžný život. Začala jsem se zajímat o minimalismus a tento směr mě velmi oslovil. Představa, že nejsem zahlcená kupou zbytečností se zdála lákavá.

Nejsem asi natolik odvážná, abych se ze dne na den zbavila všeho přebytečného. Jdu si však svou cestou a už teď vnímám výsledky.

Pomalu redukuji počet kusů oblečení, kosmetiky i ostatních domácích věcí. (Až na knížky, těch se asi neumím vzdát). Už dávno nepotřebuji mít několik sprcháčů v koupelně. Stačí jeden.

Mám takové pravidlo, že každý den vyhodím, daruji nebo prodám jednu nepotřebnou věc. Žádné rychlé změny. I tak ale kolem mě začíná vznikat volný a čistý prostor, ve kterém zůstávají jen věci potřebné, praktické, nebo srdci milé.

Žádné zbytečné harampádí, lapače prachu a věci odložené na „co kdyby se to hodilo“ už u mě nemají místo.

Dalším pravidlem je, že kdykoliv si koupím nějaké nové oblečení, jeden starý kousek musí ze šatníku pryč. Nemám co vyhodit? Pak nepotřebuji nic nového. Je to jednoduché… 🙂

I já ale někdy zhřeším a na chvíli zapomenu na pravidla a udělám výjimku. Vím ale kam chci směřovat a vím jak mi je lehko, když nejsem zahlcená nadbytečným množstvím věcí.

Ono to ve výsledku není tak složité, ušetří to čas i peníze a vyčistí hlavu.

Pár kvalitních, nadčasových kousků v šatníku nahradí desítky těch, které se k ničemu nehodí a většinu času jen leží ladem. Minimalisticky vybavená koupelna zamezí zbytečnému vyhazování prošlé kosmetiky. Ani lapače prachu na poličkách vašemu štěstí určitě nepřidávají.

Věřím, že se mi podaří to vyladit tak, abych si i v běžném životě připadala stejně volně, jako na cestách.

Zaujalo vás to? Nebuďte na sebe přísní pokud vám redukce nadbytečných věcí nepůjde hned hladce. Chce to chvilku, než si to člověk všechno srovná v hlavě a odpoutá se od potřeby obklopovat se neustále vším možným. Mějte se sebou trpělivost a pomalu na tom pracujte. Důležité je být v souladu se svým plánem a nedělat nic na sílu.

Dejte mi vědět jak to máte vy. 🙂

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů