Jak se žije na houseboatu?

Jaké je to žít na houseboatu? Jedním slovem báječné.

Houseboaty už dávno nejsou bydlením pro lidi, kteří si nemohou dovolit „skutečný“ byt, nebo dům. Jsou čím dál víc modernější a rozhodně nejsou levnější, než klasické bydlení.

Vodu a lodě miluji už od malička a tak bylo ubytování na houseboatu při naší cestě do Amsterdamu jasnou volbou. Portál Airbnb nabízí v Amsterdamu mnoho krásných houseboatů. Pokud ještě nejste na Airbnb registrovaní, udělejte to zde a získejte 750 korun z Vaší první cesty v cestovních kreditech.

 

Amsterdam

 

K houseboatu jsme dorazili navečer. Naše hostitelka Ira už na nás čekala, předala nám ubytování a odplula se svou rodinou menší motorovou lodí někam za zábavou.

Co Vám mám povídat, byla jsem jednoduše nadšená, dojatá, šťastná… Splnil se mi dětský sen a já mohla alespoň na chvíli bydlet na houseboatu. A ještě ke všemu v jednom z nejbáječnějších měst Evropy.

Houseboat Spera II

 

Bydleli jsme v zadní části lodi, hned u kormidelny, kde kdysi dávno bydlíval kapitán se svou rodinou. Loď Spera II byla kdysi plně funkční nákladní loď.

Loď Spera II, než z ní udělali houseboat

 

Loď několik let zpátky koupila její současná majitelka a kompletně ji zrekonstruovala. V přední ploché části se nyní nachází jejich luxusní domov a menší část u kormidelny pronajímá.

Pozvala nás na návštěvu a tak jsem se samozřejmě poptala na vše důležité, protože přece taky chci mít svůj houseboat. Jednou… No budu to muset trošku přehodnotit po tom, co jsem se dozvěděla. 😀

Současná majitelka Ira žije na lodi se svým manželem a synem. Loď koupili před sedmi lety, protože tuto lokalitu v Amsterdamu milovala a vždy si přála žít na houseboatu.

No, na kolik ji to asi tak vyšlo? Nám se z toho trošku podlamovala kolena a raději jsme ke konci už moc nepočítali. Než si pořídíte v Amsterdamu samotnou loď, musíte si nejprve sehnat kotviště, což je jako byste si kupovali pozemek, na kterém si postavíte dům. Houseboaty nejsou motorizované, ale kotví stále na stejném místě. I přesto, že se Vám třeba zdá, že lodě kotví chaoticky, všechny jsou perfektně zdokumentované.

Koupit takové kotviště ji vyšlo tenkrát na 250 000 Eur. Samotná loď stála něco kolem 200 000 Eur. Loď musela projít kompletní rekonstrukcí a údržbou. Byla zkrácena na 60 metrů délky. Za posledních 7 let už Ira zaplatila za všechno kolem lodi cca 1 000 000 Eur. Asi se to dá udělat i levněji s tím, že neděláte tolik vnitřních úprav, nebo seženete zachovalejší loď. No i tak je to celkem hodně, ale zase máte houseboat, že ano. 😀

Jejich domov je krásný, světlý a prostorný. Dvě ložnice, obrovský obývací pokoj propojený s kuchyní, pracovna a prostory pro uskladnění potřebných věcí. Moderní luxusní apartmán, jemně se pohupující na vlnách.

Naše část lodi byla o poznání tradičnější. Ale stále maximálně útulná a okouzlující. Mnoho z vybavení je dokonce původní a pěkně to tam voní. Jako na lodi. 😀

Původní kuchyňský kout byl jen lehce renovovaný a obohacený o moderní prvky. Jedinou kompletně novou částí byla koupelna. Loď je napojená na vodovodní i elektrickou síť, fungujete tedy úplně normálně, jako v bytě.

 

Možná vás napadla otázka, jak je to s pohybem lodi na vlnách? Vlny na kanálu vzniknou většinou jen když projede nějaká větší loď a v tu chvíli to i lehce pocítíte. To vám tak najednou trošku poskočí žaludek a vy nevíte proč a pak se kouknete z okýnka a vidíte, že můstek spojující loď s pevninou Vám skáče nahoru a dolů. Jinak pohyby lodi celkem ani necítíte. Je pevně připoutána ke břehu. Ale samozřejmě občas se ozvou různé vrzavé, skřípavé či šplouchavé zvuky. Není to nic neobvyklého. Jste na lodi.

Určitě se Vám ale nebude dělat špatně, nebo nebudou věci padat ze stolu a tak podobně. 😀

 

Ložnice

Ložnice

 

Všechna okýnka a dveře v naší části lodi jsou původní.

Postel byla asi 1,5 m vysoko a pod ní byl úložný prostor. Vyskočit na ni byla vždycky celkem sranda, hlavně jsem se bála, že se v noci svalím dolů. To by mohlo maličko bolet. 😀

Na lodi je vše účelně zařízeno a tak jsem si říkala, jak tu vlastně žili tenkrát? Kapitán se svou rodinou. Asi neměli velký majetek – neměli by ho ani kam dát. Pár kousků oblečení a základní vybavení – to bylo asi všechno. Což člověka vede k zamyšlení, kolik zbytečností občas doma skladujeme my.

Ranní výhled z postele

 

Ranní výhled z kormidelny

 

Život na houseboatu je mnohem víc spjatý s přírodou, než když žijete v paneláku. Přesto, že jste ve městě jste obklopení vodou, na přídi Vám hnízdí vodní ptactvo a rybařit, nebo krmit labutě můžete doslova z okna. 😀 Také máte mnohem větší dávku svobody a jistotu neobyčejného života. Na 90% máte taky jistotu báječných sousedů, kteří smýšlí podobně jako vy.

Všude samé kanály 🙂

I přesto, že teploty byly lehce pod nulou, na houseboatu si topíte jako kdekoliv jinde.

Není potřeba se bát, že by se loď eventuelně začala potápět, protože takto masivní kolos by nabíral vodu hodně dlouho (na potopení je potřeba cca 50 tun vody) a podle odhadů se klasický houseboat kompletně potopí za několik dnů či dokonce týdnů. Takže byste si toho určitě všimli včas. 😀

A kdyby náhodou přišly záplavy, tak Vám určitě bude lépe na lodi. 😉

 

Ubytování v Amsterdamu není nejlevnější a cenový rozdíl mezi trošku lepším hotelem a ubytováním na houseboatu není tak velký. Určitě tedy doporučuji raději přidat pár korun navíc a mít neopakovatelný zážitek. Ranní šplouchání vody o bok lodi a křik racků Vám totiž žádný hotel takto autenticky nenabídne.

Při další cestě do Amsterdamu už nyní vím, kde budu ubytovaná. Byla to láska na první pohled!

Dekorace u vstupu na houseboat

Je to špatně vidět, ale ta „army“ loď se jmenuje Terminátor 😀

Knihovnička

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů