Hrad Devín – Bratislava

Místo, které si mě okamžitě získalo. Tady bych klidně byla královnou. 😀

Hrady a zámky nejsou úplně můj koníček, a tak jsem odpolední výlet na Devín [Děvín] brala spíš jako příležitost užít si krásné babí léto někde venku.

Vůbec jsem netušila, jak moc mě tohle místo osloví.

Zřícenina gotického hradu se nachází na kopci, na překrásném soutoku řeky Moravy a Dunaje. Z jedné strany je výhled na městskou část Devín a z druhé strany už se rozprostírá Rakousko.

Tato dechberoucí a velmi výhodná lokalita už v dávných časech lákala Kelty, kteří si zde založili hradiště. Později se zde usadili Římané. V období Velkomoravské říše zde sídlila mnohá knížata. Hrad byl také důležitou součástí uherských pohraničních pevností.

Spolu s Bratislavským a Nitranským hradem patří k nejstarším, historicky doloženým hradním objektům.

Jak se k hradu dostat?

Pokud pojedete autem, využijte rozsáhlého parkoviště pod hradem, které je zdarma. Do navigace si dejte ulici Muránská.

Do Bratislavy se snadno dostanete busem nebo vlakem a na Devín pak použijete mhd. Vůbec nemusíte mít auto. 😉 Jezdí sem spoj 129 a noční linka N29. Takže se nedá zabloudit. Jízdní řád 129 je tady. N29 si můžete nastudovat tady. Zastávka se jmenuje stejně: Hrad Devín.

Kolik zaplatíte za vstup?

5 € za dospělého.

10 € je rodinné vstupné, pro dva dospěláky a dvě děti do 14 let.

2,5 € pak zaplatí studenti, děti starší 6 let a důchodci.

V pondělí a mimo sezónu (listopad – březen) můžete využít jednotné zvýhodněné vstupné 2 € na osobu.

Otevírací doba:

Listopad – březen: 10:00 – 16:00

Duben – září: 10:00 – 18:00 (kromě pondělí)

Říjen: 10:00 – 17:00 (kromě pondělí)

Dole pod hradem najdete nejrůznější restaurace a kavárny, kde si můžete dát něco dobrého. Nahoře na hradě pak většinou nic moc k občerstvení nenajdete.

Není den, abych se nepolila 😀 😀

Areál hradu je velmi rozsáhlý, krásně udržovaný (ovečky se starají o dokonalý střih trávníků), nabízí fantastické výhledy do okolí, ale taky různé expozice a výstavy.

Poté, co si do sytosti užijete nádherné prostředí hradního areálu a krásné výhledy do krajiny, udělejte si procházku podél třpytivého Dunaje. Dole pod hradem totiž vede široká cyklostezka s množstvím odpočívadel a laviček.

Na návštěvu Devína si klidně vyhraďte celý den. Tohle nádherné místo si totiž budete chtít vychutnat opravdu do sytosti!

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory a zvednout je od televizí. Ve světe se dozví a naučí mnohem užitečnější věci a zbaví se spousty zažitých stereotypů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů