Fuerteventura – surfování a relax po celý rok

Fuerteventura

Už jste byli na Fuerteventuře? Že ne? Tak na nic nečekejte. Do tohoto ostrova se zamiluje každý.

Slunce, vůně oceánu, turistika, surfování i relaxace – to jsou jedny z mála lákadel, za kterými turisté na Fuerteventuru jezdí.

Zvláštní „měsíční krajina“, která vznikla sopečnou činností je obklopena modravými hlubinami Atlantiku. Nádherné pláže, které snoubí zlatavý písek s černými pozůstatky lávy a s korály vás jednoduše okouzlí. Nezkrotné vlny, které se lámou o černé útesy vám připomenou, jak je důležité mít respekt k přírodě.

Fuerteventura

LETENKY NA FUERTEVENTURU

Naším primárním cílem byla evropská destinace u oceánu, kde je v březnu teplo a kde se dá surfovat.

Neměli jsme chuť plahočit se zase do Asie. A tak to Kanárské ostrovy, díky pětihodinovému, přímému letu z Vídně vyhrály na plné čáře.

Zpáteční letenky pro 2 osoby vyšly na 378,46 €, včetně odbavených zavazadel.

Na Fuerteventuru můžete letět i výhodněji. Já jsem letenky kupovala jako vánoční dárek, předpokládám tedy, že v prosinci byla cena o něco vyšší právě kvůli vánočním svátkům.

Druhou, výhodnější variantou je letět s přestupem někde ve Španělsku. Můžete třeba strávit pár dní v Barceloně a pak pokračovat na Fuerteventuru. Přímé lety jsou ale mnohem pohodlnější.

Přistanete na jediném letišti, které se nachází kousek od hlavního města Puerto del Rosario, odkud můžete pokračovat dál po ostrově autobusem, půjčeným autem, taxíkem, nebo jiným dohodnutým transportem.

Jak si sbalit příruční zavadlo do letadla se dočtete TADY.

Fuerteventura

AUTEM PO OSTROVĚ

Na ostrově Fuerteventura se vyplatí půjčit si auto. Můžete díky tomu navštívit spoustu krásných míst, na která byste se autobusem jen tak nedostali.

Fuerteventura
Cestování autem na Fuerteventuře

My jsme si rezervovali auto u společnosti Gold Car za 94,44 € na dva týdny. Z vlastní nepříjemné zkušenosti tuto autopůjčovnu maximálně NEDOPORUČUJI! Nabídnou vám sice skvělou cenu, ale jejich následující praktiky a chování jsou opravdu odporné. Nemluvě o vyhrožování a podávání lživých informací.

Raději si maličko připlaťte a využijte služeb některé z dalších autopůjčoven. (Špatné zkušenosti s Gold Car mají podle informací na internetu lidé po celém světe, ne jen na ostrově Fuerteventura).

Auto si vyzvednete ihned po příletu na letišti, které je příjemně malé a nemůžete tam zabloudit.

Na ostrově se jezdí vpravo, cesty jsou přehledně značené, stejně tak i rychlostní limity. Obecně byla jízda po ostrově velmi příjemným zážitkem.

Fuerteventura auto

UBYTOVÁNÍ NA FUERTEVENTUŘE

Většina turistů směřuje do krásného městečka Corralejo [Koralecho], kam vedla i naše cesta. Přes Airbnb jsme si našli krásný apartmán s výhledem na sopečné krátery ve vnitrozemí.

V Corraleju a jeho blízkém okolí najdete krásné promenády (pobřežní i městské), písčité pláže, dobré restaurace, možnost surfování, windsurfingu, rybaření a dalších vodních sportů, dostatek obchodů běžných i turistických, zabaví se tu děti i dospělí.

Můžete si užívat ruch turistické destinace a zároveň si najít ubytování v klidnější ulici aby nic nerušilo váš spánek. Prostě ideální kombinace.

Corralejo
Promenáda Corralejo

Dalším oblíbeným místem je Morro Jable [Moro Chable], kde najdete krásnou, dlouhou pláž s působivým majákem, množství hotelů a silné turistické zázemí. Tato lokalita na mě působila příjemným, luxusnějším dojmem.

Fuerteventura
Morro Jable

Krásné a rovněž oblíbené je i městečko El Cotillo [El Cotijo], které má naprosto unikátní atmosféru. Je menší, i přesto zde ale naleznete vše, co pro příjemně strávenou dovolenou potřebujete.

Ell Cotillo
Ell Cotillo

Kanárské ostrovy jsou oblíbenou destinací německých turistů a zdá se mi, že některé lokality jsou tvořené pouze resorty, jejichž hosté jsou z větší části německé rodiny s dětmi a němečtí senioři. Kvůli příznivému klimatu zde někteří tráví většinu zimních měsíců.

Proto jsme raději volili ubytování v soukromí, v krásném apartmánu, který jsme si zarezervovali přes Airbnb. Hledat můžete také přes Booking.

Ubytování v krásném, velkém apartmánu s terasou nás stálo 16 166 Czk za dva týdny. Najdete i levnější varianty a samozřejmě i mnohem dražší – záleží jaké ubytování je pro vás to pravé.

Ubytování Corralejo
Ubytování s výhledem na vyhaslé sopky

Obecně platí, že čím dřív dopředu rezervujete ubytko, tím širší nabídka je k dispozici. Když rezervujete na poslední chvíli, musíte se většinou smířit s nějakým kompromisem ať už ve standardu ubytování nebo ve vyšší ceně.

Masový turismus na ostrově zatím nehledejte. Z nějakého důvodu sem davy (naštěstí) stále neproudí a tak je atmosféra poklidnější a samotu si mnohdy můžete užít i na oblíbených turistických místech.

Fuerteventura

FUERTEVENTURA A POČASÍ

Ostrovy věčného jara – už z tohoto označení nám může být jasné, že krásné počasí po celý rok je tu samozřejmostí.

V zimních měsících teplota neklesá pod 22 stupňů, na slunci šplhá k 30. Silný opalovací krém využijete minimálně v prvních dnech. Slunce tu má úplně jinou sílu a o spáleniny pak není nouze.

Chladivý vítr navíc zmírňuje jakýkoliv pocit spálené kůže a vy až večer v koupelně zjistíte, že máte vážný průšvih. Nepodceňujte to. Obzvlášť pokud se chystáte surfovat. Hodiny ve slané vodě spolu se silným sluncem dají vaší pokožce zabrat.

Ideálně volte přírodní verzi opalováku, která tolik nezatěžuje oceán i životní prostředí obecně. Skvělé zinky i krémy seženete třeba TADY.

V letních měsících se teploty pohybují kolem 25 – 30 stupňů.

Pláž Morro Jable
Pláž v Morro Jable

Na Fuerteventuře prší úplně minimálně, což je velmi výhodné pro turisty, ovšem pro místní je to větší oříšek. Sladká voda je tu nad zlato.

Nutno dodat, že ke všem benefitům ostrova Fuerteventura se přidává i jedno negativum a tím je pasátový vítr, který na ostrově stále fouká. Někdy méně, někdy více. Ostrov nedostal své jméno jen tak nadarmo: fuerte – silný, ventura – vítr.

Na druhou stranu je díky větru Fuerteventura považována za klimatické lázně. Dýchat příjemně slaný vzduch prospěje úplně každému.

SURFOVÁNÍ NA FUERTEVENTUŘE

Chcete jet surfovat v zimě a nechce se vám plahočit do Asie?

Fuerteventura je super volba ať už kvůli slunečnému, teplému počasí, tak kvůli super vlnám, které jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Surfovat se dá na mnoha místech, takže nemusíte být stále na jednom spotu. Po ostrově najdete i spoustu surf shopů, kde si půjčíte prkno i neopren.

Fuerteventura surf
Surfování na Fuerteventuře

Nevýhodou může být fakt, že ne vždy surfujete na písečném pobřeží. Kamenito-korálové pobřeží může být poněkud nepříjemné pro pohyb – dobré neoprénové botky to jistí!

Pokud ještě nejste natolik zkušení abyste si troufli do vln sami, určitě využijte služeb některé z mnoha surfových škol, kde se vám budou věnovat zkušení instruktoři, nemusíte nic řešit a budete si užívat jen surfování a oceán.

Surfování Fuerteventura
Surfování v Corraleju

Obrovskou výhodou Fuerteventury je, že se tu nachází česká surfová škola Blue Wave Surf School, kterou máme vyzkoušenou a kterou můžeme opravdu doporučit.

Majitelé Katka a Petr se vám budou intenzivně věnovat, půjčí vám neoprén, prkno i neoprénové boty (hodí se na kamenitém/korálovém pobřeží) a navíc přidají spoustu zajímavých informací.

Dobře se postarají jak o začátečníky, tak o pokročilé surfaře.

Věnují se také výuce dětí, pokud už umějí plavat.

Oproti surfovým školám se španělskými učiteli se s Katkou a Petrem domluvíte česky a nemusíte tak řešit jazykovou bariéru.

Surfuje se v Corraleju a jeho blízkém okolí.

Více informací o této české surfové škole najdete na bluewavesurfschool.com.

Fuerteventura surf
Surfování s Blue Wave Sufr School

K ubytování na ostrově si taky můžete vybrat pěkný surf house, kde budete obklopeni surfařskou komunitou a nasajete skvělou atmosféru opravdu plnými doušky.

A nezapomeňte mazat! Sluníčko tu má prostě sílu a určitě nechcete mít sexy neoprénové opálení – obličej, nohy a ruce úplně rudé, zbytek pěkně bílý. 😀

Brněnský surfový klub
Brněnský surfový klub

Jinak oceán mě tady pěkně naučil… má svou hlavu, někdy divoké vlny a silné proudy. Chvilku je člověk nahoře, cítí se skvěle a pak vás to v té vodě pěkně semele. Tady ještě víc platí to, co jinde v životě: zkusit to, spadnout, prodrat se na line up a zkusit to znovu. A pořád dokola. Jen tak se člověk může ve svých znalostech a dovednostech posouvat. Ať už na surfu nebo v životě. 🙂

Takové surfování je nejlepší osobní rozvoj. 😀

KOUPÁNÍ NA PLÁŽÍCH FUERTEVENTURY

Příjemný, pozvolný, písečný vstup do oceánu najdete na mnoha místech ostrova. Avšak často najdete i kamenité, korálové pláže, kde se vám budou hodit boty do vody.

I když je tu i v zimních měsících teplo, oceán je přece jen chladnější a na dlouhodobé cachtání to není. Proto pokud se chcete hodně koupat, raději zvolte ubytování s bazénem.

Pokud vám nevadí chladnější voda o teplotě 18 – 19 stupňů, budete se rádi v oceánu koupat i v zimě. Já jsem si to spolu s dalšími plavci užívala. Přišlo mi, že dětem byla teplota vody úplně jedno.

Skvělým řešením do chladnější vody je lehký neopren, který vás v skvěle ochrání a udrží příjemnou tělesnou teplotu. Oceníte ho především při surfování (i při kite surfingu a jiných sportech), kde trávíte ve vodě dlouhý čas.

V letních měsících je pak teplota oceánu na koupání mnohem příjemnější, ale Jadran to prostě není.

Nezapomeňte mít k oceánu respekt, nechoďte do vody v místech, kde je hodně útesů a velké vlny. Také spodní proudy vám mohou dát zabrat. Nepřeceňujte se – méně je více.

CO VIDĚT NA FUERTEVENTUŘE?

Celý ostrov je sám o sobě velmi zajímavý. Ať pojedete kamkoliv, pokaždé narazíte na nějakou přírodní krásu. Většina měst má také opravdu nádhernou promenádu podél oceánu, kde často najdete různé sochy a jiné umění.

El Cotillo
El Cotillo

Na ostrově ale nenajdete moc historických památek. Sem tam nějaké mlýny, strážní věže na pobřeží a pár zachovalých budov.

Fuerteventura

O to víc času můžete věnovat toulkám krajinou.

Udělejte si trek na některou z vyhaslých sopek.

Projděte si krásné pláže.

Obdivujte divoké útesy.

Navštivte některý z majáků na pobřeží.

Maják Morro Jable
Maják v Morro Jable

Zajímavé jsou třeba i solanky Las Salinas del Carmen, kde se vyrábí sůl z mořské pěny, za použití tradičních metod.

Z měst nevynechejte El Cotillo, Corralejo a Morro Jable.

Tip: Pokud budete v Morro Jable, užijte si kránou pláž. Dve lehátka a slunečník vás vyjdou na 13,5 € na den.

Za Corralejem se rozkládá velký přírodní park Dunas de Corralejo. Budete si tu, mezi písečnými dunami, připadat jako na poušti. Na tenhle výlet si klidně vyhraďte celý den, lokalita je opravdu rozlehlá.

Dunas de Corralejo
Písečné duny v Corraleju

Navštivte některou z popcornových pláží, je to krásná podívaná. Jen pozor, úlomky korálů a lávy se nesmí z ostrova vyvážet. 😉

Popcorn Fuerteventura
Popcorn beach v Corraleju

Hlavní město Puerto del Rosario nás docela zklamalo. Krom pěkné promenády podél oceánu tu nic zajímavého nebylo.

Městečko Caleta de Fuste nás taky neokouzlilo, vyklubala se z něj uměle vybudovaná, neosobní série hotelových komplexů, převážně pro německé turisty. Promenáda podél oceánu moc pěkná, všechno načančané, ale jaksi bez kouzla.

TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Především pány by mohlo zlákat některé z mnoha kadeřnictví, kde vám za pár drobných udělají krásný, moderní střih. Místní muži si na svou hřívu opravdu potrpí a nabízené služby tomu odpovídají.

Kadeřnictví Corralejo
Kadeřnictví v Corraleju

Pokud jste rybáři, můžete využít služeb některé z agentur a zaplatit si výlet lodí spojený s rybolovem. Nebo si můžete koupit rybářský lístek a lovit samostatně kdykoliv a kdekoliv (pozor v některých místech je lov zakázán, vždy vás na tuto skutečnost upozorní velká cedule).

Rybářské povolení stojí necelých 20 € a platí 3 roky na celých Kanárských ostrovech. Povolenku získáte v Corraleju na úřade Tenencia de Alcaldía (první patro, hned vpravo vedle schodů), nebo v hlavním městě Puerto del Rosario. S sebou potřebujete jen pas/občanku a peníze.

Rybaření Fuerteventura
Rybářské povolení z úřadu v Corraleju

Na Fuerteventuře si pořádně užijte skvělé místní jídlo a vychlazenou sangriu. To je přímo povinnost! 😀

Corralejo
Sangria na promenádě v Corraleju

Kohoutková voda na ostrově není vhodná k pití. Jedná se o odsolenou mořskou vodu, která je určená k mytí nádobí, praní, sprchování atd. Na pití si budete muset z obchodu donést vodu balenou.

Pokud jste milovníci oceánu a chaluh, budete si ve sprše připadat neustále jako na pláži. Voda má totiž lehce oceánské aroma, které však není nijak výrazné. Za mě super. 😀

V obchodech Spar, kterých je na ostrově několik, sežene širokou řadu bezlepkových výrobků.

Fuerteventura
Corralejo

Úplně na závěr bych se vám chtěla svěřit s osobní myšlenkou. Nebyla jsem si jistá, jestli je Fuerteventura to správné místo pro dovolenou, jestli to tam bude dostatečně zajímavé atd. Z fotek jsem měla rozporuplný názor. Ostrov absolutně předčil vše, co jsem si přála a naprosto s klidným srdcem vám ho mohu doporučit. Tedy pokud váháte zda vyrazit, už neváhejte a užijte si Fuerteventuru naplno.

Máte nějakou otázku k dovolené na Fuerteventuře? Napište ji dolů do komentáře, pokud budu vědět, ráda poradím. 🙂

Pokud ještě nevyužíváte Airbnb k hledání krásného ubytování, registrujte se nyní a získejte slevu 750,- na svůj první pobyt. Klikněte TADY.

Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře
 1. Ondřej napsal:

  Všude čtu, že si někdo na fuerteventura půjčil auto za cca 100eur na 2 týdny. Mohl by mi někdo říct, jak je to možné, když všude na stránkách vidím kolem 70eur na den??? 😀 to je skoro 900eur na 2 týdny. Jak je možné že jste sehnala auto za 9x menší cenu??? Díky za odpověď.

  • Anna Škvařilová napsal:

   Dobrý den,
   no primárně jsme to řešili předtím, než vypukla korona, takže v tu dobu byla situace s auty v půjčovnách jiná (v době korona krize musely půjčovny hodně aut rozprodat, a teď jich je méně dostupných pro výpůjčku). Také jsme tam byli naprosto mimo sezónu, což cenu velmi ovlivní. Další věcí, která ovlivňuje cenu je věk řidiče, to, zda si berete auto s pojištěním nebo bez atd.
   Také je fajn vyhledávat auta v anonymním okně prohlížeče. Stránky tak nemohou cenu uměle navyšovat, pokud vidí, že se opakovaně vracíte…
   Ale jak píšu v článku, půjčovnu, kterou jsme využili naprosto nedoporučuji! Cena byla sice nízká, ale následná spolupráce s nimi byla příšerná a znovu bych jejich služeb nevyužila.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů