Chystáte se na trek a nevíte co sbalit, aby vám nic nechybělo, nebo abyste toho naopak netáhli zbytečně moc?
Na trek do Nepálu jsem se snažila sbalit opravdu minimalisticky, protože každý gram se v horách počítá. Tohle mě na cestování velmi baví – fungovat jen s tím, co mám s sebou. Je v tom obrovská dávka svobody, jednoduchosti a kreativity.
Sepsala jsem pro vás úplně všechno, co se nacházelo v mém batůžku a krosně. 😉
Při balení velmi záleží na tom, jakým způsobem se chcete stravovat. My jsme v horách jedli v horských lodžích a jídelničkách podél cest. Nenesli jsme tedy ani vařiče, ani zásobu potravin.
Další důležitá věc je, zda se rozhodnete využít v horách služeb nosičů, nebo si po celou dobu treku ponesete věci na zádech sami. I v tomto případě jsem zvolila jednodušší variantu a svěřila batoh nosičovi. Je to oboustranně výhodné. Nosič má práci a tedy i příjem a vy máte lehký krok. 🙂
Určitě s sebou neberte kufry a podobné věci. V horách s tím nepochodíte a ani nosiči vám takové zavazadlo neponesou. Proto volte batohy nebo cestovní tašky.
Malý obrněný transportér na letišti v Praze 😀
S tímto jsem si vystačila v Nepálu na dva týdny. Voda je dostupná všude a tak jsem si oblečení přepírala a když v noci kvůli zimě nechtělo schnout, tak jsem přes den dosoušela na batohu. 🙂 Zároveň pokud máte oblečení z kvalitních materiálů tak se dá nosit několik dnů po sobě (např. merino trička, kvalitní trekové ponožky atd.). Třeba pláštěnku jsem naštěstí nepotřebovala a návleky z lenosti ani nenavlékala. Kraťasy jsem neměla, tak jsem si je v Káthmándů za pár rupií pořídila. Všude po cestě se dá cokoliv z výbavy dokoupit za dobré peníze.
Kvalitní teplý spacák je opravdu potřeba. S přibývající nadmořskou výškou klesá teplota a v noci bývá dost chladno. Když nás stihla sněhová bouře tak jsme si přes spacák dávali i vypůjčené peřiny, protože v nevytápěných pokojích byla prostě kosa. Já spala i v zimní čepici. 😀 Filtrační láhev jsem si do Nepálu brala z několika důvodů. Nechtěla jsem neustále kupovat balenou vodu protože Nepál má i tak velké problémy s odpadem, dále jsem nechtěla být závislá na obchůdcích s balenou vodou a v neposlední řadě jsem ušetřila i solidní peníze. Vodu jsem pila všude – z kohoutku, z řeky, z hadice ve vesnici: filtrační láhev to všechno zvládla a já neměla nejmenší zdravotní potíže. Mám tuto a nemůžu si ji vynachválit. Investice, která se vyplatí.
Do lékárničky jsem nejčastěji sahala pro slivovici, protože nejlepší obrana před zažívacími potížemi je preventivní desinfekce. 😉 Do Nepálu jsem odlétala celkem hodně nemocná a tak jsme s sebou pro jistotu brala i antibiotika, kdyby bylo nejhůř. Velmi se mi osvědčila i obyčejná rouška, protože bez ní by mi bylo v horkém a zaprášeném Káthmándů se silným nachlazením pěkně ouvej. Při slabší výškové nemoci se vám bude hodit Acylpyrin nebo Paralen. Určitě je mějte pro jistotu s sebou. Samozřejmě je potřeba lékárničku přizpůsobit individuálním potřebám, proto berte můj seznam jen jako vodítko.
Léky je nejlepší vybalit z krabiček, gumičkou k nim připevnit příbalový leták a ušetřit tak co nejvíce místa v zavazadle.
Na většině toalet v Nepálu není toaletní papír, proto určitě mějte vlastní. Pokud navíc víte, že máte slabší zažívací systém, vemte si ho radši víc. 😀 Veškeré věci jsem s sebou brala v malých cestovních baleních, aby zabraly co nejméně místa a byly co nejlehčí.
Jediná věc navíc, kterou jsem s sebou brala byly drobné dárky pro nepálské děti z malých odlehlých vesniček. Nejvíc se mi osvědčily obyčejné školní křídy. 🙂
O celém Nepálském dobrodružství jsem napsala elektronickou knihu. Chcete si ji přečíst? Klikněte ZDE.
Šťastnou cestu!