Cestování – klíč ke spokojenosti?

Čím to je, že se na dovolené cítíme tak dobře a doma jsme většinu času ve stresu, pod tlakem a nemůžeme se dočkat, až se zase sbalíme?

Na cestách miluju tu jednoduchost. Pár nejdůležitějších věcí v batohu, řešení základních otázek jako co budu jíst, kde budu spát. A jinak většinu času pusto a prázdno v hlavě.

Doma se cítím téměř pořád velmi zahlcená. Neustálý tlak v práci, stres z toho, že den má jen 24 hodin, milión položek na to-do listu, neustále přemýšlení, organizování plánování, kombinování pracovního života se soukromým. K tomu neustále sjíždění sociálních sítí, snaha o dokonalost v každém směru.

Je to vyčerpávající a nikam to nevede.

Možná to taky znáte…

Pokud se chceme cítit ve svém běžném životě jinak, musíme do něj nejdřív pustit změnu.

Líbí se mi rčení, že když si chcete obléct čistou košili, nejdřív si musíte sundat tu špinavou.
Chápete?
Když chceme v životě něco jinak, musíme tomu udělat prostor. Zbavit se starých nefunkčních zvyků a nahradit je novými, které nás budou víc těšit.

Stresuje vás jen ta představa, že byste něco měli začít dělat jinak? Pak je na změnu nejvyšší čas.

Není v pořádku být pořád vyřízený, ve stresu a sem tam najít chvilku klidu a oddechu.
V pořádku je cítit se normálně a sem tam se potkat s nějakým krátkodobým stresem.

U mě to třeba bude znamenat nastavit si jasné hranice v práci. Přestat tolik přemýšlet. Naučit se vypnout. Neplánovat tolik a nechat věci plynout. Neřešit neustále coby kdyby (v souvislosti s blížící se 30 je to velmi aktuální, protože ty biologické hodiny mi sice netikají, ale mohly by začít, že jo). Taky to znamená zpomalit a žít víc vědomě, vybírat si lépe čemu věnuju svůj čas a svou pozornost. Eliminovat čas na sociálních sítích, nepouštět si do hlavy názory, strachy a omezení ostatních lidí. Mít čas na to, co je pro mě důležité a co mi dělá radost.

Někde jsem slyšela, že na odstranění negativních vlivů stresu na tělo a mysl je zapotřebí dvakrát tak dlouhého času, než jak dlouho jsme byli stresu vystaveni.

Představte si, že 5 let se v práci stresujete, dalších 10 let byste tedy měli být úplně v pohodě, aby se tělo zbavilo všech negativních vlivů. Dost divná představa, že?
A přesto si většina z nás ten stres dobrovolně pouští do života každý den.

Pojďme si to tedy trošku srovnat, aby pro nás cestování i nadále znamenalo cestu za poznáním a rozšíření obzorů, ne zase jen další únik z reality.

Znám tolik lidí, kteří se potýkají se stejným problémem jako já. Často slýchávám věty ve stylu „Proboha, já už se tak těším na dovolenou, tam ze mě ten stres aspoň na chvíli spadne“. Já zase často říkám „Už ať sedím v letadle, tam už bude klid“.

A tak postupně snažím věci měnit, redukuji stresové faktory, přestávám se stýkat s lidmi, kteří ze mě jen vysávají energii, snížila jsem čas strávený na sociálních sítích a hlavně pracuji na sobě, na svých přesvědčeních a vnitřním nastavení.

Protože normální je cítit se v pohodě nejen na dovolené, ale každý běžný den.

Dejte mi vědět do komentáře, pokud se taky cítíte vyčerpaní a otrávení z každodenního života a chtěli byste to jinak. Jaké jsou ty vaše „problémy“, které byste chtěli změnit? Budu ráda když napíšou i ti, kteří jsou v klídečku a pohodě. Jaký je váš recept? Podělte se s námi. 🙂

Tento článek je takovým volným pokračováním článku Minimalismus a jednoduchost v běžném životě i na cestách.
Anna Škvařilová
Miluji cestování, svobodu a dobrodružství. Mou vizí je rozšiřovat lidem obzory. Ve světe se dozvíte a naučíte spoustu užitečných věcí a zbavíte se mnoha zažitých stereotypů.
Komentáře
  1. Jana napsal:

    Ahoj Aničko, já to tak taky dlouho měla. Hlavně ve smyslu dovolená = tam jsem víc uvolněná, víc sama sebou. Loni mi to došlo. Tak jsem začala se změnami i v běžném životě a veeeelmi to funguje 🙂

    • Anna Škvařilová napsal:

      Jani děkuji za komentář. Napadla jsi mě hned jako jedna z těch, co už to vzali za správný konec. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů